عبدالملکی: «دلاریزه بودن» بیماری بلند مدت اقتصاد ایران است

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم ، نشست تخصصی جبهه متحد زنان اصولگرا و کارآمد و احزاب و تشکل‌های همسوی زنان با موضوع  “بررسی وضعیت اقتصادی کشور در شرایط کنونی و راه‌های برن ون رفت از آن”  با حضور مرضیه وحید دستجردی، دبیرکل این جبهه و حجت الله عبدالملکی برگزار شد.

عبدالملکی در این نشست گفت: مردم واقعیت جنگ اقتصادی را خوب درک نکردند. مسئله اساسی در این جنگ تحریم است، اما ۸۰ درصد از تحریم های اقتصادی کشور داخلی است و نه خارجی.

وی در ادامه توضیح داد: تحریم‌های داخلی به اصطلاح همان ویروس‌ها و اختلالاتی است که در بدنه اقتصاد ایران وارد و باعث ضعف آن شده تا جایی که دشمن نسبت به آن طمع می‌کند و تمایل پیدا می‌کند با تحریم‌های خارجی این اقتصاد ضعیف شده را فلج کند.

عبدالملکی با تاکید بر اینکه هدف نهایی اقتصاد مقاومتی رفع تحریم داخلی است، اظهار داشت: اجرای اقتصاد مقاومتی یعنی رفع تحریم های داخلی و این یعنی بی اثر شدن تحریم های غربی و غربی‌ها اگر بدانند تحریم‌هایشان روی ما اثری ندارد حتما آنها را به صورت یکجانبه و بدون درخواست هیچ امتیازی لغو می‌کنند.

وی با بیان اینکه دو مشکل اساسی در اقتصاد ایران وجود دارد، خاطرنشان کرد: این دو مشکل شامل بیکاری و تورم است و  متاسفانه تورم در سال ۹۱ و ۹۷ از معضل بیکاری پیشی گرفته است.

این استاد دانشگاه با طرح این پرسش که چرا وقتی دلار گران می شود، روی اقتصاد تاثیر می‌گذارد، افزود: با وجود اینکه بخشی از کالاها یا از طریق مواد اولیه  وارداتی هستند و وقتی دلار گران می‌شود روی این کالاها نیز تاثیر می گذارد، اما عمده علت افزایش قیمت ها بعد از افزایش قیمت ارز ، عامل روانی است.

عبدالملکی با اشاره به معضل اقتصادی سال ۹۷ گفت: ریشه توهمی این موضوع که توسط جریانی در داخل کشور ترویج می‌شود، خروج آمریکا از برجام است، در حالیکه این موضوع عملا اثر قابل توجهی نداشته است.

وی با اشاره به ریشه واقعی مشکلات اقتصادی کشور تصریح کرد: بیماری بلند مدت اقتصاد ایران بخاطر دلاریزه بودن آن است؛ قبل از انقلاب اقتصاد ما کاملا آمریکایی بود آنهم بخاطر چهار دلیل که عبارتند از اینکه اقتصاددانان ما همه درس خوانده آمریکا بودند و‌ نکته دوم اینکه مدیران اقتصادی همه سیاست‌های اقتصادی را منطبق با دیدگاههای امریکا تنظیم می‌کردند.

عبدالملکی یادآورشد: عامل سوم تجارت گسترده ایران و امریکا بود که ایران مقادیر زیادی نفت خام به آنها می‌فروخت و همه چیز از آنها می‌خرید، نکته چهارم ‌ هم سرمایه گذاری عظیم آمریکا در صنعت نفت ایران بود که از مرداد سال ۱۳۲۸ که صنعت نفت از حالت ملی بودن خارج شد آنها روی نفت سرمایه‌گذاری عظیمی کردند تا برداشت بیشتری داشته باشند.

این اقتصاددان تصریح کرد: بعد از انقلاب، دو عامل سرمایه گذاری آمریکا روی نفت ایران و ارتباط اقتصادی ما با آنها قطع شد اما دو عامل دیگر همچنان در اقتصاد به قوت خود باقی مانده است و به همین جهت اقتصاد ما با گذشت چهل سال از انقلاب همچنان آمریکایی مانده است.

وی تاکید کرد: از سال ۹۱ تا ۹۷ دو نوع  بزرگنمایی درباره تحریم‌ها صورت گرفت  که مشکلاتی را تشدید کرد؛ یکی اینکه همواره گفته شده تحریم‌ها کشور را فلج کرده است و دوم اینکه القا شد  برجام تمام تحریم‌ها را از بین برد، لذا مردم شدیدا نسبت به خبر تحریم‌ها شرطی شدند.

عبدالملکی نقدینگی زیاد را هم یکی دیگر از ریشه های سه گانه مشکلات موجود در اقتصاد کشور معرفی و اظهار داشت: در سال ۹۲ حجم نقدینگی کشور ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بود و در تیرماه سال ۹۷ به بیش از ۱۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است و این یعنی در ۵ سال نقدینگی در کشور بیش از سه برابر شده است و همین نقدینگی سنگین با ورود به بازارهای مختلف باعث انفجار قیمت‌ها شده است.

این استاد دانشگاه در جمع بندی علت تورم شدید سال ۹۷ گفت: در فضای مسموم دلاریزه ایران؛ دیوانه‌ای به اسم ترامپ با اعلام خبر خروج از برجام، یک چاشنی کوچک را منفجر کرد که موج انفجار آن باعث آزاد شدن انرژی بمب بزرگ نقدینگی شد و لذا همه چیز گران شد.

وی درباره راه حل وضعیت کنونی اقتصاد ایران نیز بیان کرد: سه برنامه مدیریت روانی اقتصاد، مدیریت بهینه بازار ارز و مدیریت نقدینگی بسیار مهم است و در ادامه به توضیح هر کدام پرداخت.